top of page

Szamańskie Koło Medycyny
Koła Medycyny występują w prawie wszystkich rdzennych i pierwotnych kulturach w bardzo wielu różnych formach , a ich znaczenie i zastosowanie są specyficzne dla danej kultury.

Istnieje jednak wiele podobieństw, które czynią z tego piktogramu uniwersalne narzędzie nie tylko do obserwacji i badania zjawisk rządzących życiem, ale także jako rusztowania do badania procesów, takich jak uczenie się, przywództwo, percepcja, słuchanie i facylitacja.

Koło Medycyny używane jest także jako narzędzie do samooceny, aby określić, czy mądrze i produktywnie inwestuję swój czas i energię. Czy rozwijam się harmonijnie. Czy to co robię afirmuje życie i przybliża mnie do moich celów? Czy uprawiam jakieś akty autosabotażu?

Spersonalizowane koło medyczne może być również pomocne dla Ciebie. Poniższe przykłady kierunków, wymiarów, działań i rozważań stanowią punkt wyjścia do pracy z Kołem Medycznym.


Koła medycyny reprezentują wyrównanie i ciągłą interakcję rzeczywistości fizycznej, emocjonalnej, mentalnej i duchowej. Kształt koła reprezentuje wzajemne połączenie wszystkich aspektów bycia, w tym połączenie ze światem przyrody . Koła medycyny są często uważane za krąg świadomości, indywidualnej jaźni; krąg wiedzy, który zapewnia władzę, jaką każdy z nas ma nad własnym życiemKoło medycyny, zwane również kołem szamańskim lub kołem uzdrawiania, to także praktyka, która pochodzi z tradycji szamańskiej prawie wszystkich kultur. Polega ona na tworzeniu wspólnoty, w której szaman lub szamanka, przy wsparciu uczestników, przeprowadza rytuały uzdrawiania i transformacji.


Koło medycyny ma na celu przywrócenie harmonii i równowagi między ciałem, umysłem i duchem. Szaman lub szamanka prowadzi uczestników w podróż wewnętrzną, podczas której ludzie odkrywają i uzdrawiają swoje emocje, traumy i blokady energetyczne. W tym celu stosowane są różnorodne techniki szamańskie, takie jak oddech, śpiew, ruch, medytacja, wizualizacja i praca z roślinami mocy.


Koło medycyny ma również wymiar społeczny i kulturowy, ponieważ integruje ludzi w wspólnocie i umożliwia odkrywanie i przekazywanie tradycji szamańskiej.


Uczestnictwo w kole medycyny wymaga otwartości, zaangażowania i szacunku dla innych uczestników oraz dla natury i duchowych sił.

Współczesna praktyka szamańska zyskała popularność na całym świecie i koło medycyny jest jedną z form praktykowania szamańskiej sztuki uzdrawiania


Symbolika szamańskiego koła medycyny jest bardzo bogata i wielowymiarowa. Koło medycyny reprezentuje kosmos, a także ludzkie ciało, umysł, duszę i ducha. Symbol ten jest również odzwierciedleniem cyklu życia, śmierci i odrodzenia.Koło medycyny składa się z czterech, pięciu lub siedmiu elementów, które są umieszczone na okręgu. Elementy te są zwykle reprezentowane przez zwierzęta, rośliny lub symbole, które odnoszą się do różnych aspektów życia i natury. Najczęściej spotykane elementy to:

 • Wschód, reprezentowany przez orła lub słońce, symbolizuje narodziny, nowe początki i młodość.

 • Południe, reprezentowane przez lwicę lub węża, symbolizuje witalność, siłę i dojrzałość.

 • Zachód, reprezentowany przez wilka, niedźwiedzia lub jaguara symbolizuje przemianę, zmianę i starość.

 • Północ, reprezentowany przez bizona, łosia lub kolibra, symbolizuje mądrość, spokój i doświadczenie.

 • Centralny punkt koła medycyny, symbolizujący równowagę i harmonię.

Na kole medycyny umieszcza się czasem orle pióro symbolizujące Wielkiego ducha, który przenika i podtrzymuje wszystkie formy, wszystkie elementy Koła Życia.

Dodatkowe elementy, które czasami pojawiają się w szamańskim kole medycyny, to:

 • Góra, symbolizująca duchowy świat i duchowe połączenie z kosmosem.

 • Dół, symbolizujący podziemny świat, cień, nieświadomość i tajemnicę.

Wszystkie elementy koła medycyny są ze sobą połączone i wzajemnie oddziałują, tworząc całość. Koło medycyny symbolizuje harmonię i równowagę między wszystkimi aspektami życia, a praktyki szamańskie związane z tym symbolem pomagają ludziom odnaleźć tę harmonię i równowagę we własnym życiu.


Praca z szamańskim kołem medycyny jest praktyką, która może pomóc w uzdrawianiu, transformacji i zwiększeniu świadomości. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w rozpoczęciu pracy z szamańskim kołem medycyny:

 1. Znajdź miejsce, gdzie możesz pracować z kołem medycyny. To powinno być ciche, spokojne i bezpieczne miejsce, w którym możesz skoncentrować się na swoich praktykach szamańskich.

 2. Wybierz element koła medycyny, z którym chcesz pracować. Możesz skoncentrować się na jednym elemencie, który jest najbardziej dla Ciebie ważny, lub na wszystkich elementach, aby uzyskać pełniejszy obraz swojego życia i natury.

 3. Zaproś duchowe istoty, aby towarzyszyły Ci w pracy z kołem medycyny. Możesz poprosić o przewodnictwo duchowego przewodnika, zwierzęcia mocy lub innej duchowej istoty, która jest dla Ciebie ważna.

 4. Skoncentruj się na elementach koła medycyny, z którymi pracujesz, i zastanów się, jakie znaczenie mają dla Twojego życia. Możesz medytować nad każdym elementem, wizualizować go lub po prostu zastanowić się nad jego znaczeniem.

 5. Poproś o uzdrawianie, transformację lub przewodnictwo, w zależności od Twoich potrzeb. Możesz poprosić o wsparcie duchowe istoty, które towarzyszą Ci w pracy z kołem medycyny.

 6. W końcu, dziękuj za swoją pracę z kołem medycyny i zakończ swoją praktykę. Możesz też zapisać swoje refleksje i spostrzeżenia w dzienniku lub notatniku.

Praca z szamańskim kołem medycyny wymaga cierpliwości, praktyki i otwartej postawy wobec duchowej rzeczywistości. Może to być dla Ciebie potężne narzędzie do transformacji i wzrostu duchowego, jeśli podejdziesz do niego z szacunkiem i pokorą.


Szamańskie koło medycyny składa się z 7 lub 8 elementów, zależnie od tradycji i regionu, które reprezentują różne aspekty natury i ludzkiego życia. Oto opis poszczególnych elementów:

 1. Wschód- reprezentuje narodziny, początek i nowy początek. Symbolizuje witalność, czystość, nieskalanie, radość, nadzieję i optymizm. Można medytować nad tym elementem, aby zyskać energię i entuzjazm do podejmowania nowych wyzwań.

 2. Południe - reprezentuje okres pełni życia, młodość, siłę i pasję. Symbolizuje też miłość, przyjaźń, relacje międzyludzkie oraz harmonię z innymi ludźmi i ze światem. Praca z tym elementem, zwiększa kreatywność, poprawia relacje z innymi ludźmi i pomaga znaleźć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

 3. Zachód - reprezentuje okres dojrzałości, transformacji i zmiany. Symbolizuje też umieranie, odpuszczenie, oczyszczenie i rozstanie. Zachód uwalnia od przeszłości, pozwala pozbyć się negatywnych emocji i wybaczyć sobie i innym.

 4. Północ - reprezentuje okres spokoju, mądrości, dojrzałości i duchowości. Symbolizuje też ciszę, kontemplację, medytację i refleksję. Zagłębienie się w naukach północy zwiększa wiedzę, zrozumienie i duchową wrażliwość.

 5. Góra - reprezentuje duchową przestrzeń, mistycyzm, transcendencję i inspirację. Symbolizuje też cel, marzenia, cele i wizje. Medytacja nad tym elementem zwiększa intuicję, kreatywność i zrozumienie swojego duchowego celu.

 6. Ziemia - reprezentuje matczyną miłość, połączenie z naturą, siłę i wytrwałość. Symbolizuje też zdrowie, trwanie, stabilizację i życie. Medytując nad tą częścią, zyskujemy siłę, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa.

 7. Centrum - to element, który łączy wszystkie pozostałe elementy i symbolizuje jedność, harmonię i równowagę. Tu znajdujemy równowagę między wszystkimi aspektami swojego życia oraz zwiększyć swoją duchową świadomość.

To oczywiście tylko jedna z wielu możliwości interpretacji Koła Medycyny i zaledwie początek - czubek góry lodowej, jeśli chodzi o pracę z tą towarzyszącą człowiekowi od niepamiętnych czasów strukturą. Tak na prawdę, każdy z nas swoim życiem buduje swoje własne indywidualne Koło. Wypełnia je swoimi treściami i pisze swoją legendą. Dla tego mówimy że podróż po Kole to podróż bohatera.

Koło medycyny otwieramy przy każdej ceremonii. Jego forma towarzyszy nam, kiedy pracujemy z progiem. Za pomocą Koła obserwujemy dynamikę przemian duchowych i kolejne etapy naszego wzrostu. Zgodnie z ruchami koła medycyny następują po sobie pory roku. Cykle słońca. I wszystkie przemiany, które obserwujemy na świecie.


Podczas trwającej pięć lipcowych dni Wioski Doświadczania i Kreacji Shantaram będziemy badać tajemnice Szamańskiego Koła Medycyny, pracując z duchami żywiołów, kierunków i zwierząt, które kolejnymi ćwiartkami się opiekują.


Zapraszam Was więc do poświęcenia paru wakacyjnych dni, aby wybrać się we wspólną podróż. Podróż Bohatera. wraz z Inspiracją OdDech.


Spotykamy się w dniach 12-16.07 w cudownym miejscu, aby przez pięć dni bawić się, uczyć, wypoczywać, ale też uczestniczyć wspólnie w Ceremonialnym Procesie Uzdrawiania naszych ciał, emocji i dusz.


Hasło przewodnie Wioski Doświadczania i Kreacji Shantaram to Obecność leczy.


Shantaram- to nie tylko czas na tworzenie i rozwijanie pięknych relacji, ale również na odkrywanie swojego wnętrza i zyskiwanie siły z połączenia z innymi. W naszej wiosce tworzymy wspólnotę, która inspiruje i pomaga nam w procesie uzdrawiania.


Dołącz do nas, aby odkryć swoje wewnętrzne źródło mocy i połączyć się z innymi w szukaniu spokoju i harmonii.

Więcej informacji o Shantaram i zapisach znajdziesz tutaj


Pojawiły się też terminy nowych ceremonii na kwiecień i maj. Ceremonie Somy to też rzeczywistość w której pracujemy pod opieką Szamańskiego Koła Medycyny. Spojrzyj, może któryś z terminów cię zawoła.


Do zobaczenia w Shantaram, lub na innych szlakach życia.

Aho.

790 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page