top of page

Co to jest SOMA ?

Somą to napój ten będący bohaterem jednego z najstarszych zabytków kultury
religijnej (mowa o RigVedach, zbiorze 1028 hymnów, których powstanie datuje się na XVw.p.n.e, z których prawie dwieście poświęcone jest Somie).

Soma będąca napojem, bóstwem lunarnym i stanem umysłu, który tworzy się pod wpływem Manasu, miała poważny wpływ na rozwój hinduskiej religii
i myśli filozoficznej.

Ci, którzy go pili, poddawali się ekstatycznemu uniesieniu, w
którym „w połowie znajdowali się na ziemi, a w połowie w niebiosach”. Ciała ich były wzmocnione, serca przepełnione męstwem, radością i entuzjazmem, umysły
były jasne, a oni pewni swojej nieśmiertelności.

gryby.jpg

W latach 50-tych mykolog, badacz i podróżnik Gordon Wesson na podstawie wielu badań lingwistycznych i etnograficznych dowiódł, co potwierdzone zostało przez wielu sanskrytologów, że jednym, a być może w pewnym
okresie najważniejszym, składnikiem mitycznej Somy, był znany nam grzyb Amanita Muscaria czyli nasz popularny Muchomor Czerwony.

Rosnące zainteresowanie Amanitą, analiza starożytnych tekstów, naukowe prace, opracowania, wiele doświadczeń i badań przeprowadzonych w ostatnich 70 latach, potwierdziło, że Amanita Muskaria, nie tylko nie jest grzybem trującym (jak niedawno jeszcze pisano w atlasach), ale grzybem leczniczym o bardzo szerokim spektrum oddziaływania na nasz organizm oraz psychikę, który odegrał szczególną rolę w kształtowaniu się myśli duchowej i religijnej na przestrzeni wielu tysięcy lat.

 

Ślady rytualnego i ceremonialnego używania Amanity odnajdujemy w malarstwie, literaturze
i historii każdej religii. W Polsce jedną z ciekawszych publikacji na ten temat jest książka Grzybóg Waldemara
Borowskiego, śledząca głębokie związki Amanity Muscarii z chrześcijaństwem.

Od ponad dekady, w różnych kręgach, zaczęto badać możliwości ceremonialnego użycia Amanity i organizować w Polsce, pierwsze ceremonie z użyciem tego enteogenu.


Amanita Muscaria to bezpieczny, przyjazny dla naszego organizmu, legalny, obdarzony potężnym polem informacyjnym (duchem) grzyb, który odpowiednio przygotowany, umiejętnie połączony z innymi organicznymi substancjami oraz metodami inicjowania Szamańskiego Stanu Świadomości, może zapewnić nam doświadczenia o głęboko terapeutycznym, często zmieniającym nasze życie, lub przynajmniej pomagającym wyrwać się ze schematu postrzegania rzeczywistości w którym utknęliśmy, doświadczenie.

Ceremonia będąca jednym z najstarszych znanych człowiekowi narzędzi transformujących, to czas naszego oczyszczenia, leczenia się, głębokiej detoksykacji fizycznej i mentalnej, a także świetna okazja, aby dokonać głębokiego wglądu w przyczyny i strukturę trapiących Nas problemów.

 

Adam

bottom of page